۴ نقش اساسی تهویه صنعتی در داروسازی

۴ نقش اساسی تهویه صنعتی در داروسازی

۴ نقش اساسی تهویه صنعتی در داروسازی

همانطور که در مقاله قبلی بررسی کردیم، سیستم تهویه صنعتی یکی از اصلی ترین اجزاء کارخانه داروسازی است؛ حال ۴ نقش اساسی که سیستم تهویه صنعتی برای ما ایفا می‌کند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • کنترل ذرات، بو و میکروارگانیسم‌ها

کنترل این موارد توسط سیستم فیلتراسیون و با استفاده از فیلترهای هپا انجام می‌گیرد. ذرات معلق، همان ذرات بسیار ریز جامد و شناور در هوا هستند که با چشم غیر مسلح نمی‌توان ‌آن‌ها را مشاهده کرد. ابعاد این آلاینده‌ها در حد میکرون هستند و شامل هوایی هستند که از بیرون تأمین می‌شوند، یا در محل کارخانه داروسازی از مواد اولیه حاصل می‌شوند و یا توسط کارکنان کارخانه به داخل منتقل می‌شوند.

از آنجایی که تعدادی از این آلاینده‌ها برای محصولات دارویی مضر هستند، پاکسازی آن‌ها توسط سیستم تهویه صنعتی امری ضروری از نظر بهداشتی و پزشکی است.

برای یادآوری راندمان فیلترهای هپا حدود ۹۹/۹۷ درصد است.

برای بررسی دقیق‌تر فیلترهای هپا اینجا کلیک کنید.

منابع خارجی ذرات معلق معمولا هوایی که از بیرون توسط کانال‌های انتقال هوا، منافذ باز درب و پنجره بدون عبور از فیلتراسیون وارد محیط می‌شوند.

منابع داخلی هم شامل کارکنانی که در اتاق تمیز حضور دارند، سطوح اجسام موجود در اتاق تمیز، تجهیزات فرآیند داروسازی و همچنین مواد اولیه ورودی هستند.

راهکای جلوگیری از منابع خارجی:

  • فیلتراسیون هوای ورودی
  • افزایش فشار هوای اتاق تمیز با جریان هوا
  • پوشاندن تمامی درزها و منافذ

 

  • پایداری فشار هوا

قسمت هایی که در شرکت دارو سازی که باید نسبت سایر قسمت‌ها پاک بماند، باید تحت تأثیر یک فشار مثبت قرار بگیرن. به این معنی که جریان هوا باید از سمت قسمت‌های پاک داروسازی به سمت سایر بخش‌ها باشد تا آلودگی در قسمت پاک به شدت کاهش یابد و از ورود هوای آلوده جلوگیری شود.

تغذیه هوای تازه و فیلتر شده و ایجاد فشار مثبت توسط سیستم فیلتراسیون صنعتی، بوسیله اگزاست فن و کانال‌های انتقال هوا صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است که بدانیم اگر در یک مکان غیر از اتاق تمیز ۲ تا ۱۰ بار تعویض هوا در ساعت نیاز باشد، در محل تمیز داروسازی به حدود ۵۰ تا ۱۰۰ بار به تعویض هوا نیاز داریم.

 

  • تنظیم رطوبت

مقداری رطوبت در پایداری و نیز اثرگذاری دارو‌ها تأثیر دارد و بایستی که توسط خنک کردن هوا تا دمای نقطه شبنم و یا با استفاده از رطوبت زدا و رطوبت زن آن را تنظیم نمود.

 

  • کنترل دما

تنظیم دما علاوه بر تأثیر مستقیم بر آسایش کارکنان و سطح تمرکز ایشان بر کار، تأثیر مستقیم یا غیر مستقیم بر رشد آلاینده‌های میکروبی دارد و باید تحت کنترل و مطابق استانداردها باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان فنی و خرید محصولات با ما تماس بگیرید.

 

 

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست مرتبط

اصول عیب یابی هواکش صنعتی

اصول عیب یابی هواکش صنعتی

بعضی اوقات شرایطی ایجاد بوجود که عیب یابی هواکش صنعتی را با چالش‌های دشواری رو به رو می‌کند. در این مقاله با بیانی ساده و خلاصه به عمده ‌عیب‌های انواع هواکش صنعتی از جمله هواکش سانتریفیوژ و فن…ادامه مطلب